Čím vypínáte hlavu? Já poslední dobrou vařením a pečením. Když mám už dost všeho toho „musíš“, „nezapomeň“, „vyřeš“, začínám plánovat, v rámci zklidnění myšlenek a zbavení se stresu z rozjetého pracovního týdne, jídelníček na několik dní dopředu. To mě ták uklidňuje. Vnímám to jako jisté ukotvení a ještě je za mnou hned vidět odvedená práce. 🙂
Co budu vařit, čím recept vylepším, jaké potraviny musím nakoupit. Rozumějte ale, že v mém podání je to činnost podobná tak trochu kouzlení, protože peču a vařím pocitově. Nevážím, neodměřuju. Prostě to všechno míchám dohromady v jednom kotlíku, občas ve dvou, a čekám, co z toho vzejde.
Znáte to. Každodenní starosti, potřeba všechno stihnout, udělat, mít dokonalé. Až nakonec není nic tak, jak si člověk přál. A na řadu přichází stres, pocit, že nic nedotáhnu do konce, že jsem k ničemu. Můj častý osobní strašák. Když přijdou tyto pocity, už vím, že se teď o sebe musím víc starat, myslet spíš na věci, které se mi povedly, než nepovedly, abych ten negativní pocit vyhnala a naladila se na rovnováhu spokojené pracující matky.
Technik, které mohou pomoci ke zklidnění negativních myšlenek a relaxaci, je hned několik.
Já nejčastěji používám tyto:
✔ Vařím, peču pro radost, protože chci, nikoliv protože musím
Povinně do kuchyně vás neženu, ale je to výzva, upéct něco netradičního. Myslet chvilku jenom na to, aby byla cibule správně pokrájená a česnek nezhořkl. A pak ten pocit, když to chutná.
✔ Lehká manuální práce
Na jaře si ordinuji úklid balkonu a přípravu balkonové bylinkové zahrady. Jako žena sedící každý den 8 hodin u počítače, si lehkou manuální práci v rámci relaxace vyloženě užívám.
✔ Pohyb
Jóga mi pomáhá na zklidnění myšlenek a fyzická aktivita, cvičení, v mém případě nejčastěji běh a skákání přes švihadlo, uvolňuje endorfiny, které snižují stres a zlepšují náladu.
✔ A pak čtení knih, které má na dobrou náladu a odpočinek také velký vliv. Zkuste, až si budete příště číst, občas se zastavte a uvědomte si, jak se cítíte. Čtení navozuje pocit štěstí a uvolnění.
Je důležité si najít techniku, která vám nejvíce vyhovuje a pravidelně ji praktikovat. Máte nějaké svoje osobní tipy a poznatky? Sem s nimi. 🙂
těsto:
náplň:
Do těsta je možné přidat co kdo rád. Já přidávám pokrájená sušená rajčata, to pak většinou přidávám i olej z těch rajčat. Další vhodné dobroty, které do těsta můžete přimíchat: olivy, cibulka jarní i opečená, nebo ta z Ikea – mňam! :), sýr, šunka, ořechy, čerstvá rajčata, paprika. Prostě co kdo rád.
Těsto na pečícím papíře vložím do vyhřáté trouby na 7 – 10 minut, trouba na 200 stupňů. Poté vytáhnout a pokrýt lehce vychládlou špenátovou směsí, přikrýt mozarellou. Takto peču ještě 20 minut, pocitově, do zlatavých okrajů těsta.
Koláč je výborný teplý i studený. Dobrou chuť. 🙂