To nejcennější co si neseme v našich vzpomínkách jsou zážitky, společně strávené chvíle s lidmi, které milujeme a se kterými chceme náš drahocenný čas trávit. Většinou mezi takové lidi počítáme rodinu a nejbližší přátele. Já si v praxi tuto pravdu ověřila už na jaře, kdy jsem hodně zvažovala s kým se potkat chci a před kým se raději zavřu doma.
Ač se původně zdálo, že díky jarní koronakrizi bude letošní léto na zážitky spíš chudší, stačilo zahnat chmury, že moře si letos odepřeme. Sbalili jsme pět švestek a vyrazili pryč z města, do přírody, na čerstvý vzduch, do prostoru, kde se člověk může volně pohybovat. Šťastné děti, šťastná máma. Nebo je to obráceně? Už ani nevím… 😉
Jsem typ plánující poměrně dost dopředu. Od doby co mám děti, mě plán a určitý, alespoň trochu udržitelný řád, v tom chaotickém stereotypním kolotoči uklidňuje. A taky mě baví se na něco těšit, psát si seznamy „na co nezapomenout“ a prožívat dovolenkové nadšení klidně už týdny před samotným odjezdem.
Jenže občas je prostě lepší nad ničím moc nepřemýšlet, zabalit všechno na první dobrou a jet. Tak jak jsme to udělali tentokrát. Peřiny, nafukovací matrace, stan, židličky, stolečky, noťas (moje třetí ruka), běžecké boty (bez těch prostě nejedu), plavky a hurá z města.
Pokud vyrážíte s dětmi úplně poprvé, je dobré se pořádně připravit, aby vás nepřekvapilo něco, co by vaši dovolenou mohlo akorát nepříjemně pokazit.
Ideální je si jednu noc pod stanem zkusit nejprve na nečisto, třeba na zahradě. Zjistíte jak vaše děti reagují na noční zvuky venku, zda jim není zima, teplo, zvládnou přenocovat zabalení ve spacáku. Poučíte se, že určitě nesmíte zapomenout baterku a že ráno je fakt rosa, někdy i kosa. 😉
Jeďte na jisto
Vyberte si kemp a všechno si o něm přečtěte na internetu. Nastudujte si místo, možnosti ubytování i služeb. Potom vás nemůže už nic překvapit. Budete vědět co vás v cíli čeká a díky tomu naprosto klidu.
Tipy na výlety i zábavu v kempu
Pokud tábořiště disponuje zázemím pro děti, máte vyhráno. V kempech se rojí malé tlupy trempíků, které se po večerech skvěle zabaví společně a vy si tak místo pexesa můžete dopřát chvilku se svým protějškem, třeba u sklenky vína, nebo poctivě natočeného pivečka. Přes den budete muset své děti zabavit, proto si na každý den dopředu naplánujte nějakou aktivitu. Výlet na rozhledu, kola, zámek, procházka k přehradě, koupačka, nedaleká zoo, skanzen atd. Proto je tak důležité vybrat dobrou lokalitu.
Na ráno gumáky a přes den oblečení dle počasí.
Na noc děti moc neoblékám. Když jsem jim zabalila teplá pyžama, nechtěly v tom spát, že jim je teplo. Ale v tomhle je každý jiný. Takže dle zkušeností s vašimi dětmi.
V posledních letech se kempování vrátilo opět na výslunní a díky tomu se značně zlepšilo i zázemí kempů. Většinou je samozřejmostí společná kuchyňka pro ubytované, pronájem vlastní lednice, plnohodnotná polední meníčka, nebo snídaňové menu. Ohniště, dětské hřiště, různé sportovní vyžití, půjčovna kol nebo paddleboardů a někde i vlastní bazén.
Pokud plánujete nákup kempingového vybavení, bude to největší položka. Ale pouze jednorázová. Poté si už můžete každý rok užívat dovolenou pod stanem, na těch nejkrásnějších místech, ať už v Čechách nebo zahraničí.
Dovolená za pár kaček s hodně velkým přesahem, bohatými vzpomínkami a chutí zase někam vyrazit.
I já sama si v sobě stále nesu vzpomínky na dětská léta a na kempování. Vzpomínám s radostí a úsměvem. Na takové dovolené vzpomínám dokonce víc, než na první moře. 🙂
Nevím, čím je to kempování tak magické. Možná blízkost přírody? Srdečnost lidí, protože chvíli jsou na tom všichni tak nějak stejně. Všichni spí na zemi, pochutnávají si na opečených buřtech a sprchují se ve stejné sprše, čtyři minuty za dvacku. 🙂
Chtěli byste si přečíst mé osobní tipy na kempy, které jsme s dětmi navštívili?
Nebo jste vy navštívili nějaké místo, které chcete doporučit ostatním? Napište mi o něm. Každý zajímavý tip na výlet, prodloužený víkend, dovču, cokoliv s dětmi (ale i bez) beru!
Přeji vám krásné léto,
vaše Luci 🌷